Čekatelský lesní kurz

Přinášíme ti nadupaný čekatelský kurz, kde kromě kýženého odznaku získáš zkušenosti a zážitky, o kterých se ti ani v těch nejlepších snech nezdá! Dosáhl-li jsi alespoň 15 let, přijeď za námi okusit ducha Velké Moravy a ukázat slovanskému božstvu, že TY na čekatelky máš!

 

Proč jet na Velkou Moravu

 • Chceš složit čekatelskou zkoušku?
 • Chceš zažít báječnou skautskou atmosféru?
 • Chceš vědět, jak vést nebo se v tom zlepšit?
 • Chceš najít motivaci ke skautování?
 • Chceš si užít fajn čas s milými lidmi?
 • Chceš zjistit, co znamená „gombík“?

Pokud ano, tak Velká Morava je pro tebe tou nejlepší volbou!

Co tě čeká

Celá tvá velkomoravská pouť začne o jarním víkendu. Na moravských pláních se seznámíš s čekateli ze svého kurzu a s instruktory, kteří budou tvými rádci a průvodci. Během putování v bujné přírodě tě čekají zážitky, na které budeš s ostatními ještě dlouho vzpomínat.

Ani se nenaděješ a bude tu srpen a s ním i letní běh za přítomnosti VLKů (tedy účastníků vůdcovského kurzu) a dalších instruktorů. Vyhřátá půda, obzor zalitý sluncem, nebe bez mráčku, zurčící potok a TY! Celým táborem tě bude doprovázet přátelský velkomoravský duch a také programy, které tě nachystají na čekatelskou zkoušku. Ta proběhne již na konci letního běhu. Žádné strachy, příprava je kvalitní a rozhodně se nebudeš nudit :)

Barevné listí, zralá jablka, slábnoucí slunce a pro tebe bude podzim znamenat ještě jednu věc. Závěrečný víkend, aneb rozloučení se s kurzem! Budeš mít šanci užít si parádní čas s lidmi z čekatelského i vůdcovského kurzu a navíc jako bonus obdržíš zasloužený čekatelský odznak!

Co se naučíš

Díky tomu, že jsme čekatelský kurz, je samozřejmostí naučit tě vše nezbytné pro splnění čekatelské zkoušky. Bezpečnost, hospodaření či metodika – všechno bude pro tebe hračkou. Kromě toho budeš mít možnost si vše vyzkoušet v praxi v rámci oddílových rad, které zde společně s ostatními vytvoříš.

Na programech našich vrchních učenců se naučíš:

 • Pracovat se stezkami – program bude bavit tvé svěřence a navíc si splní body stezky
 • Komunikovat a spolupracovat v rámci týmu
 • Určovat si cíle své činnosti – vždy tak dospěješ k tomu, k čemu jsi chtěl
 • Najít nové způsoby, jak uchopovat staré známé věci
 • Pochopit vnitřní fungování Junáka
 • Naplánovat si akci se vším všudy – přes symbolický rámec, program až po hospodaření

Věříme, že po zažití našeho kurzu, pro tebe bude vše snazší a zábavnější :)

Kdo za vším stojí?

Kurz spatřil světlo světa roku 1999 a to především díky lidem jako Evžen Řezáč – Jestřáb, Karel Ryba – Mýval, Hana Vogeltanzová – Hanka, Martina (Lukešová) Rybová – Taťka, Stanislava Lingová – Žýžala, Michal Zdražil – Šmudla, Jan Švrček – Jean či Dana Vilímková – Pipka. Některé z nich je možné potkat na Velké Moravě i dnes, protože stále oblékají instruktorská trička a šátky.

V čele čekatelského kurzu stojí Mary se svým zástupcem Drobkem. Vůdkyní vůdcovského kurzu je pak Mikro se svou zástupkyní Ferdou. Velkomoravské hradiště je však obýváno i dalšími učenci, s nimiž se dříve či později určitě setkáš:

Mary

Vůdkyně ČLK, Osobnost čekatele, Komunikace, patron OR

Doma jsem ve Valašském Meziříčí, kde jsem předala oddíl a teď si moc užívám oddílové skautské dovolené v táborové kuchyni. Častěji mě ale potkáte v Brně, buď v práci v sociálním podniku Restart nebo jako správného kavárenského povaleče v kavárně, na zahrádce, na patníku, na stojáka, v parku atd.

Drobek

Metodika, patron OR

Lékař, vůdce oddílu, výchovný zpravodaj ORJ a když čas dovolí, rád se bavím sportem, literaturou a hudbou aktivně a pasivně a vším, co mi přijde zajímavé a pod ruku. Značka: otevřen diskuzím o čemkoliv.

Mýval

Organizace, Právo, předseda zkušební komise, hospodář

Pracuji jako ředitel kontaktního pracoviště úřadu práce. Na Velké Moravě kromě jiného aktivně podporuji smysl pro humor, i když to na první pohled nevypadá a najdeš mě nejčastěji s papírem v ruce. Ve volném čase rád cestuji a pátrám po svých předcích.

Učeň

Metodika, patron OR

Studuju v Brně Fyzikální inženýrství a nanotechnologie. Hraju v Havlíčkově Brodě softball. Jsem v redakční radě Skautingu. Fascinuje mě Seton, indiáni a stylové táboření v týpí.

Prcek

DRAT, propagace, čajovna

Pocházím ze San Piega, kde už 3 roky vedu několik družin skautů. Častěji mě ale potkáte v Brně, kde studuji informatiku. Nejraději se věnuji sci-fi a fantasy v jakékoliv podobě.

Martička

šéfredaktorka Hlaholu, propagace

Studuju sociální práci na MU v Brně a prodávám v retrohračkářství. Nedávno jsem předala oddíl, kde teď zástupcuju, a rovněž mě baví žít tady na VM i na RK Fonticulus Maděra. Kromě skautingu mám ráda vše folklórní a lidové, tanec, cestování, toulání se přírodou, hraní na kytaru, nejrůznější kulturní počiny či pití dobrého kafe!

Hrob

šéf servis týmu, propagace

Podílím se na vedení oddílu mladších členu v Prostějově, studuji informatiku v Brně. I přes svou nepořádnost mám rád ve věcech systém. Umím vyjmenovat pí na 40 desetinných míst a vím, že mi to nikdy na nic nebude. Ve volném čase se věnuji longboardingu, freeski, slackline a podobným kratochvílím.

Každý z velkomoravského týmu je jiný. Někdo ti může nabídnout třeba své zkušenosti s roveringem, jiný s účastí na velkých mezinárodních akcích, další má v malíčku originální rukodělky nebo čajový rituál. To co však mají všichni Velkomoravané společné je otevřenost, ochota naslouchat, promluvit si o čemkoliv a pomoci ti.

Chci jet na Velkou Moravu!

Výtečně, to rádi slyšíme! Přihlašování na Velkou Moravu ale není tak jednoduché, jak se zdá, proto čti pozorně! Základní podmínkou je, že před zahájením letní části kurzu ti musí být alespoň 15 let. Dále se přihlašování skládá z následujících kroků:

1) Elektronická přihláška

úterý 21. listopadu ve 20.00 se tady na webu objeví odkaz na formulář, kde vyplníš základní údaje o sobě: jméno, kontakt, adresa apod. Formulář bude otevřený až do čtvrtka 23. listopadu do 22.00. Je nám úplně jedno, kdy formulář vyplníš, na pořadí nám nezáleží.

Letos je přihlašování již uzavřeno. Pokud chceš jet na Velkou Moravu v roce 2019, můžeš nám zde zanechat svoji e-mailovou adresu a my tě včas upozorníme na začátek přihlašování.2) Úkol

Po skončení přihlašování, tedy nejpozději v pátek 24. listopadu, dostaneš e‑mailem zadání úkolu. Úkol nám slouží k tomu, abychom tě lépe poznali, proto si na něm dej záležet. Na vypracování úkolu budeš mít čas až do úterý 5. prosince do 22.00.

3) Rozhodnutí o přijetí

Tato část je na nás. Nejpozději v neděli 10. prosince ti dáme vědět, zda jsi přijat/a na Velkou Moravu. Je totiž pravděpodobné, že úkol odevzdá více lidí, než jsme schopni přijmout, a tak budeme muset ze zájemců vybírat. Proto ti taky doporučujeme, aby sis dal/a záležet na vypracování úkolu a nenechal/a ho na poslední chvíli.

Při vybírání je pro nás důležité:

 • Letošní kapacita čekatelského kurzu je 28 frekventantů.
 • Chceme, aby byl počet kluků a holek vyvážený.
 • Přijímáme maximálně 2 zájemce ze stejného oddílu.

Rekapitulace termínů

Začátek přihlašování úterý 21. listopadu 2017 ve 20.00
Konec přihlašování čtvrtek 23. listopad 2017 ve 22.00
Odevzdání úkolu úterý 5. prosince 2017 ve 22.00
Rozhodnutí o přijetí neděle 10. prosince 2017

Jde ti z toho hlava kolem?

Ozvi se nám a my ti zodpovíme tvoje otázky. Můžeš nám napsat e‑mail na adresu velkamorava@skaut.cz nebo nám napiš na facebook.com/LK.VelkaMorava.