Čekatelský lesní kurz

Přinášíme ti nadupaný čekatelský kurz, kde kromě kýženého odznaku získáš zkušenosti a zážitky, o kterých se ti ani v těch nejlepších snech nezdá! Dosáhl-li jsi alespoň 15 let, přijeď za námi okusit ducha Velké Moravy a ukázat slovanskému božstvu, že TY na čekatelky máš!

Proč jet na Velkou Moravu

• Chceš složit čekatelskou zkoušku?
  • Chceš zažít báječnou skautskou atmosféru?
  • Chceš vědět, jak vést nebo se v tom zlepšit?
  • Chceš najít motivaci ke skautování?
  • Chceš si užít fajn čas s milými lidmi?
  • Chceš zjistit, co znamená „gombík“?

Pokud ano, tak Velká Morava je pro tebe tou nejlepší volbou!

Co tě čeká

Celá tvá velkomoravská pouť začne o jarním víkendu. Na moravských pláních se seznámíš s čekateli ze svého kurzu a s instruktory, kteří budou tvými rádci a průvodci. Během putování v bujné přírodě tě čekají zážitky, na které budeš s ostatními ještě dlouho vzpomínat.

Ani se nenaděješ a bude tu srpen a s ním i letní běh za přítomnosti VLKů (tedy účastníků vůdcovského kurzu) a dalších instruktorů. Vyhřátá půda, obzor zalitý sluncem, nebe bez mráčku, zurčící potok a TY! Celým táborem tě bude doprovázet přátelský velkomoravský duch a také programy, které tě nachystají na čekatelskou zkoušku. Ta proběhne již na konci letního běhu. Žádné strachy, příprava je kvalitní a rozhodně se nebudeš nudit :)

Barevné listí, zralá jablka, slábnoucí slunce a pro tebe bude podzim znamenat ještě jednu věc. Závěrečný víkend, aneb rozloučení se s kurzem! Budeš mít šanci užít si parádní čas s lidmi z čekatelského i vůdcovského kurzu a navíc jako bonus obdržíš zasloužený čekatelský odznak!

Co se naučíš

Díky tomu, že jsme čekatelský kurz, je samozřejmostí naučit tě vše nezbytné pro splnění čekatelské zkoušky. Bezpečnost, hospodaření či metodika – všechno bude pro tebe hračkou. Kromě toho budeš mít možnost si vše vyzkoušet v praxi v rámci oddílových rad, které zde společně s ostatními vytvoříš.

Na programech našich vrchních učenců se naučíš:

• Pracovat se stezkami – program bude bavit tvé svěřence a navíc si splní body stezky
  • Komunikovat a spolupracovat v rámci týmu
  • Určovat si cíle své činnosti – vždy tak dospěješ k tomu, k čemu jsi chtěl
  • Najít nové způsoby, jak uchopovat staré známé věci
  • Pochopit vnitřní fungování Junáka
  • Naplánovat si akci se vším všudy – přes symbolický rámec, program až po hospodaření

Věříme, že po zažití našeho kurzu, pro tebe bude vše snazší a zábavnější :)

Kdo za vším stojí?

Kurz spatřil světlo světa roku 1999 a to především díky lidem jako Evžen Řezáč – Jestřáb, Karel Ryba – Mýval, Hana Vogeltanzová – Hanka, Martina (Lukešová) Rybová – Taťka, Stanislava Lingová – Žýžala, Michal Zdražil – Šmudla, Jan Švrček – Jean či Dana Vilímková – Pipka. Některé z nich je možné potkat na Velké Moravě i dnes, protože stále oblékají instruktorská trička a šátky.

V čele čekatelského kurzu stojí Mary se svým zástupcem Drobkem. Vůdkyní vůdcovského kurzu je pak Mikro se svou zástupkyní Ferdou. Velkomoravské hradiště je však obýváno i dalšími učenci, s nimiž se dříve či později určitě setkáš:

Mary

Vůdkyně ČLK, Osobnost čekatele, Komunikace, patron OR

Doma jsem ve Valašském Meziříčí, kde jsem nedávno předala oddíl a teď si moc užívám oddílové skautské dovolené v táborové kuchyni. Častěji mě ale potkáte v Brně, buď v práci v sociálním podniku Restart nebo jako správného kavárenského povaleče v kavárně, na zahrádce, na patníku, na stojáka, v parku atd.

Drobek

Metodika, patron OR

Lékař, vůdce oddílu, výchovný zpravodaj ORJ a když čas dovolí, rád se bavím sportem, literaturou a hudbou aktivně a pasivně a vším, co mi přijde zajímavé a pod ruku. Značka: otevřen diskuzím o čemkoliv.

Mýval

Organizace, Právo, předseda zkušební komise, hospodář

Pracuji jako ředitel kontaktního pracoviště úřadu práce. Na Velké Moravě kromě jiného aktivně podporuji smysl pro humor, i když to na první pohled nevypadá a najdeš mě nejčastěji s papírem v ruce. Ve volném čase rád cestuji a pátrám po svých předcích.

Učeň

Metodika, patron OR

Studuju v Brně Fyzikální inženýrství a nanotechnologie. Hraju v Havlíčkově Brodě softball. Jsem v redakční radě Skautingu. Fascinuje mě Seton, indiáni a stylové táboření v týpí.

Prcek

DRAT, propagace, čajovna

Pocházím ze San Piega, kde už 3 roky vedu několik družin skautů. Častěji mě ale potkáte v Brně, kde studuji informatiku. Nejraději se věnuji sci-fi a fantasy v jakékoliv podobě.

Martička

šéfredaktorka Hlaholu, propagace

Studuju sociální práci na MU v Brně a prodávám v retrohračkářství. Nedávno jsem předala oddíl, kde teď zástupcuju, a rovněž mě baví žít tady na VM i na RK Fonticulus Maděra. Kromě skautingu mám ráda vše folklórní a lidové, tanec, cestování, toulání se přírodou, hraní na kytaru, nejrůznější kulturní počiny či pití dobrého kafe!

Hrob

šéf servis týmu, propagace

Podílím se na vedení oddílu mladších členu v Prostějově, studuji informatiku v Brně. I přes svou nepořádnost mám rád ve věcech systém. Umím vyjmenovat pí na 40 desetinných míst a vím, že mi to nikdy na nic nebude. Ve volném čase se věnuji longboardingu, freeski, slackline a podobným kratochvílím.

Každý z velkomoravského týmu je jiný. Někdo ti může nabídnout třeba své zkušenosti s roveringem, jiný s účastí na velkých mezinárodních akcích, další má v malíčku originální rukodělky nebo čajový rituál. To co však mají všichni Velkomoravané společné je otevřenost, ochota naslouchat, promluvit si o čemkoliv a pomoci ti.

Chci jet na Velkou Moravu!

Výtečně, to rádi slyšíme! Aby se tvé přání mohlo uskutečnit, musíš být stár alespoň 15 let a musíš vyplnit elektronickou přihlášku! Kapacita kurzu pro rok 2017 je už ale beznadějně obsazena. Můžeš to zkusit příští rok – přihlašování pro ročník 2018 bude spuštěno na podzim. Když zde zanecháš svou emailovou adresu, dáme ti včas vědět, kdy přesně přihlašování spustíme.