Vůdcovský lesní kurz

Zdá se, že už jsi zkušený čekatel a nyní bys chtěl své vzdělání posunout opět o úroveň dál. Je-li tomu skutečně tak, jsi na správném místě, protože přesně toto a spoustu dalších věcí ti Velká Morava nabízí!

Kurz plný inspirace, zážitků, nových nápadů, přátel, krásných míst, vlastního rozvoje, jedinečné atmosféry, který ti vlije do žil novou dávku motivace pro fungování v oddíle či na středisku. Na tohle všechno a mnohé další věci oděné v hávu Velké Moravy se můžeš těšit právě v našem hradišti.

Proč jet na Velkou Moravu?

Máš rád výzvy? Chceš se posunout někam dál? Ano? V tom případě jsi tu správně! Máš zájem poznat spoustu zajímavých lidí z různých koutů české i moravské kotliny? Hledáš nové obzory skautské činnosti nebo prostě možnost splnit si vůdcovskou zkoušku a nejde ti jen „o ten papír“? V tom případě je Velká Morava místem pro tebe!

Co tě čeká

První krůčky na Velké Moravě učiníš během jarního víkendu, kde poznáš ostatní VLKy a společně s nimi vykročíš krásnou přírodou na cestu poznání…

Poté se vaše cesty rozdělí, aby se znovu protnuly na srpnovém letním běhu v mocném velkomoravském hradišti. Tady strávíš krásných 12 dnů, z toho většinu i ve společnosti čekatelů z druhé větve kurzu. Během této doby absolvuješ pod přátelským vedením velkomoravských učenců mnoho přednášek, ale čeká tě i spousta zážitkového programu. Vyzkoušíš si třeba práci v oddílových radách, která ti usnadní řízení tvé vlastní domácí oddílové rady.

A co dělat po soumraku, až padne večer? Ideální je strávit příjemné chvíle s ostatními v prostředí tradiční čajovny nad šálkem něčeho dobrého. Cesta však pokračuje a letní setkání rovněž přinese loučení…

Dalším důležitým milníkem pro tebe bude zkouškový víkend. Tady bude záležet jen na tobě a tvé vůli, jak dobře se připravíš a zda uspěješ.

Na podzim se kruh uzavře, tvá velkomoravská cesta skončí, zato cesta vůdce započne. Uspěješ-li, získáš zde také svůj odznak, dekret a šátek. Na posledním víkendu se sejdou všichni Velkomoravané, čekatelé, vůdci a také instruktoři, aby společně strávili poslední okamžiky kurzu. Bude to čas ohlédnutí a nového začátku.

Co se naučíš

Čeká tě pouť skrze všechny oblasti vůdcovské zkoušky. Psychologie, metodika, organizace a právo jistě skýtají různé záludnosti, ale nemusíš mít strach, v našem hradišti ti pomůžeme se na ně připravit. A nebude to formou suchopárné přednášky. Zajímavým prvkem Velké Moravy je práce v tzv. oddílových radách, kde si budeš moci vyzkoušet plno věcí v praxi, například jak takovou oddílových radu vlastně řídit.

A co že ti Velká Morava dá, co se naučíš?

  • Efektivně plánovat v oddíle
  • Využívat symbolické rámce v programech
  • Přehledně hospodařit
  • Lépe komunikovat napříč oddílem či střediskem
  • Motivovat lidi v oddíle
  • Poskytovat a přijímat zpětnou vazbu

Zajímavým kořením celého kurzu je zážitkový program, který tě inspiruje a „doplní šťávu.“

Kdo za vším stojí?

Kurz spatřil světlo světa roku 2001 a to především díky lidem jako Evžen Řezáč – Jestřáb, Karel Ryba – Mýval, Hana Vogeltanzová – Hanka, Martina (Lukešová) Rybová – Taťka, Stanislava Lingová – Žýžala, Michal Zdražil – Šmudla, Jan Švrček – Jean či Dana Vilímková – Pipka. Některé z nich je možné potkat na Velké Moravě i dnes, protože stále oblékají instruktorská trička a šátky.

Mikro

Vůdkyně VLK, Vedení oddílu a personalistika

Zabývám se edukací v muzeu v Třebíči, starám se o vzdělávání a pohodu dětí (nejen svých). Poradím ti se záležitostmi týkající se vedení přístavu. Ráda tvořím, jezdím na vodu, zbožňuji sladká jídla a rajčata.

Ferda

Psychologie, patronka OR

Původně pocházím z Prostějova, kde je i mé skautské středisko. Po vystudování psychologie jsem se přesunula do Prahy, kde nyní pracuji jako recruiter. V Junáku se starám o odbor vlčat a světlušek.

Ježek

zástupce vůdce VLK, garant Osobnosti vůdce, DRAT

Mám rád výzvy, a proto se vydávám profesně i ve volném čase do míst, které prostě výzvy jsou. Ať už jde o ochranu krajiny, pedagogiku, politiku nebo zkrátka jen vedení oddílu, střediska. Chci, aby účastníci pochopili život jako příležitost, kterou je třeba chytit za pačesy a vyrazit za horizont!

Píšťa

Externista - Historie a myšlenkové základy

Svůj čas vkládám do svých životních oborů: fyzioterapie, management a práce s dětmi a mládeží. Ráda si povídám, jednám a filosofuji s lidmi. Ve svém volném čase cestuju, tancuju, šiju a zpívám :)

Mazda

šéf DRATu, Komunikace

Věnuji se studiu dějepravy a Orientu na FF UK, ale rád si s vámi promluvím i o divadle, poezii, rétorice nebo čemkoliv jiném :-) Na VM pro vás jakožto člen DRATu budu chystat nevšední zážitky a výlety do světa fantazie. Poznávací znamení: modrá-bílá-modrá-bílá-modrá-bílá-modrá.

Ostříž

DRAT

Jsem švihák pocházející z oddílu Tornádo, což zřejmě vysvětluje několik mých vlastností. Studuji učitelství pro SŠ na PřF JČU. Rád si hraju a ptám se „proč“. Nerad poučuji, ale... Na VM se starám o zážitky, takže můžeme podniknout nějaké to šodání nebo se společně kouknout do šajzky. ;-)

Káně

šéfkuchař, Historie, Myšlenkové základy skautingu

Studuji analytickou chemii i učitelství chemie na PřF Masarykovy univerzity. Pocházím z Břeclavi, kde se podílím na vedení střediska i pomáhám při vedení vlčat. Hraji na mnoho hudebních nástrojů a sním, že se jednou stanu Nejvyšším panem železničářem.

Každý z velkomoravského týmu je jiný. Někdo ti může nabídnout třeba své zkušenosti s roveringem, jiný s účastí na velkých mezinárodních akcích, další má v malíčku originální rukodělky nebo čajový rituál. To co však mají všichni Velkomoravané společné je otevřenost, ochota naslouchat, promluvit si o čemkoliv a pomoci ti.

Chci jet na Velkou Moravu!

Výtečně, to rádi slyšíme! Informace o tom, jak bude Velká Morava vypadat v roce 2019 zveřejníme později. Pokud chceš jet na Velkou Moravu, zanech nám zde svoji e-mailovou adresu a my tě včas upozorníme na začátek přihlašování:Chceš se nás něco zeptat?

Napiš nám e‑mail na adresu velkamorava@skaut.cz nebo nám pošli zprávu na facebook.com/LK.VelkaMorava.

Ročník 2018