Vůdcovský lesní kurz

Zdá se, že už jsi zkušený čekatel a nyní bys chtěl své vzdělání posunout opět o úroveň dál. Je-li tomu skutečně tak, jsi na správném místě, protože přesně toto a spoustu dalších věcí ti Velká Morava nabízí!

Kurz plný inspirace, zážitků, nových nápadů, přátel, krásných míst, vlastního rozvoje, jedinečné atmosféry, který ti vlije do žil novou dávku motivace pro fungování v oddíle či na středisku. Na tohle všechno a mnohé další věci oděné v hávu Velké Moravy se můžeš těšit právě v našem hradišti.

Proč jet na Velkou Moravu?

Máš rád výzvy? Chceš se posunout někam dál? Ano? V tom případě jsi tu správně! Máš zájem poznat spoustu zajímavých lidí z různých koutů české i moravské kotliny? Hledáš nové obzory skautské činnosti nebo prostě možnost splnit si vůdcovskou zkoušku a nejde ti jen „o ten papír“? V tom případě je Velká Morava místem pro tebe!

Co tě čeká

První krůčky na Velké Moravě učiníš během jarního víkendu, kde poznáš ostatní VLKy a společně s nimi vykročíš krásnou přírodou na cestu poznání…

Poté se vaše cesty rozdělí, aby se znovu protnuly na srpnovém letním běhu v mocném velkomoravském hradišti. Tady strávíš krásných 12 dnů, z toho většinu i ve společnosti čekatelů z druhé větve kurzu. Během této doby absolvuješ pod přátelským vedením velkomoravských učenců mnoho přednášek, ale čeká tě i spousta zážitkového programu. Vyzkoušíš si třeba práci v oddílových radách, která ti usnadní řízení tvé vlastní domácí oddílové rady.

A co dělat po soumraku, až padne večer? Ideální je strávit příjemné chvíle s ostatními v prostředí tradiční čajovny nad šálkem něčeho dobrého. Cesta však pokračuje a letní setkání rovněž přinese loučení…

Dalším důležitým milníkem pro tebe bude zkouškový víkend. Tady bude záležet jen na tobě a tvé vůli, jak dobře se připravíš a zda uspěješ.

Na podzim se kruh uzavře, tvá velkomoravská cesta skončí, zato cesta vůdce započne. Uspěješ-li, získáš zde také svůj odznak, dekret a šátek. Na posledním víkendu se sejdou všichni Velkomoravané, čekatelé, vůdci a také instruktoři, aby společně strávili poslední okamžiky kurzu. Bude to čas ohlédnutí a nového začátku.

Co se naučíš

Čeká tě pouť skrze všechny oblasti vůdcovské zkoušky. Psychologie, metodika, organizace a právo jistě skýtají různé záludnosti, ale nemusíš mít strach, v našem hradišti ti pomůžeme se na ně připravit. A nebude to formou suchopárné přednášky. Zajímavým prvkem Velké Moravy je práce v tzv. oddílových radách, kde si budeš moci vyzkoušet plno věcí v praxi, například jak takovou oddílových radu vlastně řídit.

A co že ti Velká Morava dá, co se naučíš?

  • Efektivně plánovat v oddíle
  • Využívat symbolické rámce v programech
  • Přehledně hospodařit
  • Lépe komunikovat napříč oddílem či střediskem
  • Motivovat lidi v oddíle
  • Poskytovat a přijímat zpětnou vazbu

Zajímavým kořením celého kurzu je zážitkový program, který tě inspiruje a „doplní šťávu.“

Kdo za vším stojí?

Kurz spatřil světlo světa roku 2001 a to především díky lidem jako Evžen Řezáč – Jestřáb, Karel Ryba – Mýval, Hana Vogeltanzová – Hanka, Martina (Lukešová) Rybová – Taťka, Stanislava Lingová – Žýžala, Michal Zdražil – Šmudla, Jan Švrček – Jean či Dana Vilímková – Pipka. Některé z nich je možné potkat na Velké Moravě i dnes, protože stále oblékají instruktorská trička a šátky.

V čele vůdcovského kurzu stojí Mikro se svou zástupkyní Ferdou. Vůdkyní čekatelského kurzu je pak Mary se svým zástupcem Drobkem. Velkomoravské hradiště je však obýváno i dalšími učenci, s nimiž se dříve či později určitě setkáš:

Mikro

Vůdkyně VLK, Vedení oddílu a personalistika

Zabývám se edukací v muzeu v Třebíči, starám se o vzdělání a pohodu dětí (nejen svých). Poradím ti se záležitostmi týkající se vedení přístavu. Zbožňuji sladká jídla a rajčata. Značka: vlasy.

Ferda

Psychologie, patronka OR

Původně pocházím z Prostějova, kde je i mé skautské středisko. Po vystudování psychologie jsem se přesunula do Prahy, kde nyní pracuji jako recruiter. V Junáku se starám o odbor vlčat a světlušek.

Ježek

Osobnost vůdce, DRAT

Rošťák pracující na CHKO Bílé Karpaty. V tuto chvíli se denně tvrdě nudím v práci a šetřím na doupě (brzy do něj přivedu drahou nastávající – Lišku). Až půlku roku trávím zimním spánkem. Aktivní nejsem ve dne ani v noci (závislost na peřinách, stejně jako můj pes Oskar).

Píšťa

Historie, Myšlenkové základy skautingu

Svůj čas vkládám do svých životních oborů: fyzioterapie, management a práce s dětmi a mládeží. Ráda si povídám, jednám a filosofuji s lidmi. Ve svém volném čase cestuju, tancuju, šiju a zpívám :)

Mazda

šéf DRATu, Komunikace

Věnuji se studiu dějepravy a Orientu na FF UK, ale rád si s vámi promluvím i o divadle, poezii, rétorice nebo čemkoliv jiném :-) Na VM pro vás jakožto člen DRATu budu chystat nevšední zážitky a výlety do světa fantazie. Poznávací znamení: modrá-bílá-modrá-bílá-modrá-bílá-modrá.

Ostříž

DRAT

Jsem švihák pocházející z oddílu Tornádo, což zřejmě vysvětluje několik mých vlastností. Studuji učitelství pro SŠ na PřF JČU. Rád si hraju a ptám se „proč“. Nerad poučuji, ale... Na VM se starám o zážitky, takže můžeme podniknout nějaké to šodání nebo se společně kouknout do šajzky. ;-)

Káně

šéfkuchař, Historie, Myšlenkové základy skautingu

Studuji chemii na PřF Masarykovy univerzity a doufám, že ji i vystuduji. Pocházím z Břeclavi, kde se podílím na vedení střediska. Hraji na mnoho hudebních nástrojů a rád bych se jednou stal Nejvyšším panem železničářem.

Každý z velkomoravského týmu je jiný. Někdo ti může nabídnout třeba své zkušenosti s roveringem, jiný s účastí na velkých mezinárodních akcích, další má v malíčku originální rukodělky nebo čajový rituál. To co však mají všichni Velkomoravané společné je otevřenost, ochota naslouchat, promluvit si o čemkoliv a pomoci ti.

Chci jet na Velkou Moravu!

Výtečně, to rádi slyšíme! Prvním krokem je vyplnění elektronické přihlášky.

1) Elektronická přihláška

úterý 21. listopadu ve 20.00 se tady na webu objeví odkaz na formulář, kde vyplníš základní údaje o sobě: jméno, kontakt, adresa apod. Formulář bude otevřený až do čtvrtka 23. listopadu do 22.00. Je nám úplně jedno, kdy formulář vyplníš, na pořadí nám nezáleží.

Letos je přihlašování již uzavřeno. Pokud chceš jet na Velkou Moravu v roce 2019, můžeš nám zde zanechat svoji e-mailovou adresu a my tě včas upozorníme na začátek přihlašování.2) Úkol (nově přidáno)

Po skončení přihlašování, tedy nejpozději v pátek 24. listopadu, dostaneš e‑mailem zadání úkolu. Úkol nám slouží k tomu, abychom tě lépe poznali, proto si na něm dej záležet. Na vypracování úkolu budeš mít čas až do úterý 5. prosince do 22.00.

3) Rozhodnutí o přijetí

Tato část je na nás. Nejpozději v neděli 10. prosince ti dáme vědět, zda jsi přijat/a na Velkou Moravu. Je totiž možné, že úkol odevzdá více lidí, než jsme schopni přijmout, a tak budeme muset ze zájemců vybírat. Proto ti taky doporučujeme, aby sis dal/a záležet na vypracování úkolu a nenechal/a ho na poslední chvíli.

Při vybírání je pro nás důležité:

  • Letošní kapacita vůdcovského kurzu je 15 frekventantů.
  • Chceme, aby byl počet kluků a holek vyvážený.

Rekapitulace termínů

Začátek přihlašování úterý 21. listopadu 2017 ve 20.00
Konec přihlašování čtvrtek 23. listopad 2017 ve 22.00
Odevzdání úkolu úterý 5. prosince 2017 ve 22.00
Rozhodnutí o přijetí neděle 10. prosince 2017

Jde ti z toho hlava kolem?

Ozvi se nám a my ti zodpovíme tvoje otázky. Můžeš nám napsat e‑mail na adresu velkamorava@skaut.cz nebo nám napiš na facebook.com/LK.VelkaMorava.