Vůdcovský lesní kurz

Zdá se, že už jsi zkušený čekatel a nyní bys chtěl své vzdělání posunout opět o úroveň dál. Je-li tomu skutečně tak, jsi na správném místě, protože přesně toto a spoustu dalších věcí ti Velká Morava nabízí!

Kurz plný inspirace, zážitků, nových nápadů, přátel, krásných míst, vlastního rozvoje, jedinečné atmosféry, který ti vlije do žil novou dávku motivace pro fungování v oddíle či na středisku. Na tohle všechno a mnohé další věci oděné v hávu Velké Moravy se můžeš těšit právě v našem hradišti.

Proč jet na Velkou Moravu?

Máš rád výzvy? Chceš se posunout někam dál? Ano? V tom případě jsi tu správně! Máš zájem poznat spoustu zajímavých lidí z různých koutů české i moravské kotliny? Hledáš nové obzory skautské činnosti nebo prostě možnost splnit si vůdcovskou zkoušku a nejde ti jen „o ten papír“? V tom případě je Velká Morava místem pro tebe!

Co tě čeká

První krůčky na Velké Moravě učiníš během jarního víkendu, kde poznáš ostatní VLKy a společně s nimi vykročíš krásnou přírodou na cestu poznání…

Poté se vaše cesty rozdělí, aby se znovu protnuly na srpnovém letním běhu v mocném velkomoravském hradišti. Tady strávíš krásných 12 dnů, z toho většinu i ve společnosti čekatelů z druhé větve kurzu. Během této doby absolvuješ pod přátelským vedením velkomoravských učenců mnoho přednášek, ale čeká tě i spousta zážitkového programu. Vyzkoušíš si třeba práci v oddílových radách, která ti usnadní řízení tvé vlastní domácí oddílové rady.

A co dělat po soumraku, až padne večer? Ideální je strávit příjemné chvíle s ostatními v prostředí tradiční čajovny nad šálkem něčeho dobrého. Cesta však pokračuje a letní setkání rovněž přinese loučení…

Na podzim se kruh uzavře, tvá velkomoravská cesta skončí, zato cesta vůdce započne. Uspěješ-li, získáš zde také svůj odznak, dekret a šátek. Na posledním víkendu se sejdou všichni Velkomoravané, čekatelé, vůdci a také instruktoři, aby společně strávili poslední okamžiky kurzu. Bude to čas ohlédnutí a nového začátku.

Co se naučíš

Čeká tě pouť skrze všechny oblasti vůdcovské zkoušky. Psychologie, metodika, organizace a právo jistě skýtají různé záludnosti, ale nemusíš mít strach, v našem hradišti ti pomůžeme se na ně připravit. A nebude to formou suchopárné přednášky. Zajímavým prvkem Velké Moravy je práce v tzv. oddílových radách, kde si budeš moci vyzkoušet plno věcí v praxi, například jak takovou oddílových radu vlastně řídit.

A co že ti Velká Morava dá, co se naučíš?

  • Efektivně plánovat v oddíle
  • Využívat symbolické rámce v programech
  • Přehledně hospodařit
  • Lépe komunikovat napříč oddílem či střediskem
  • Motivovat lidi v oddíle
  • Poskytovat a přijímat zpětnou vazbu

Zajímavým kořením celého kurzu je zážitkový program, který tě inspiruje a „doplní šťávu.“

Kdo za vším stojí?

Kurz spatřil světlo světa roku 2001 a to především díky lidem jako Evžen Řezáč – Jestřáb, Karel Ryba – Mýval, Hana Vogeltanzová – Hanka, Martina (Lukešová) Rybová – Taťka, Stanislava Lingová – Žýžala, Michal Zdražil – Šmudla, Jan Švrček – Jean či Dana Vilímková – Pipka. Některé z nich je možné potkat na Velké Moravě i dnes, protože stále oblékají instruktorská trička a šátky.

Mazda

vůdce VLK, Komunikace, Organizace, DRAT

Věnuji se studiu dějepravy a Orientu na FF UK, ale rád si s vámi promluvím i o divadle, poezii, rétorice nebo čemkoliv jiném :-) Na VM pro vás jakožto člen DRATu budu chystat nevšední zážitky a výlety do světa fantazie. Poznávací znamení: modrá-bílá-modrá-bílá-modrá-bílá-modrá.

Hrob

zástupce vůdce VLK, Bezpečnost, Zajištění činnosti, servis, propagace

Z Prostějova, věčně studuju informatiku v Brně. Velký fanda internetového bizáru, nekorektního humoru a skateboardingu.

Prcek

vůdce ČLK, Osobnost čekatele, Metodika, propagace, čajovna

Pocházím ze San Piega, kde už 3 roky vedu několik družin skautů. Častěji mě ale potkáte v Brně, kde studuji informatiku. Nejraději se věnuji sci-fi a fantasy v jakékoliv podobě.

Martička

zástupkyně vůdce ČLK, Psychologie

Dokončuju sociální práci na MU v Brně a pracuju v mateřské škole. Skauting teď provozuju hlavně na VM a pak nepřímo na RK Fonticulus Maděra, kde si většinu doby hraju na kuchařku. Mám ráda vše folklórní, tanec, cestování, toulání se přírodou, hraní na kytaru, kulturní počiny či pití dobrého kafe!

Učeň

Metodika, Vedení oddílu

Studuju v Brně Fyzikální inženýrství a nanotechnologie. Hraju v Havlíčkově Brodě softball. Jsem v redakční radě Skautingu. Fascinuje mě Seton, indiáni a stylové táboření v týpí.

Mary

Osobnost čekatele

Doma jsem ve Valašském Meziříčí, kde jsem předala oddíl a teď si moc užívám oddílové skautské dovolené v táborové kuchyni. Častěji mě ale potkáte v Brně, buď v práci v sociálním podniku Restart nebo jako správného kavárenského povaleče v kavárně, na zahrádce, na patníku, na stojáka, v parku atd.

Ostříž

DRAT, Myšlenkové základy a historie, Osobnost

Jsem švihák pocházející z oddílu Tornádo, což zřejmě vysvětluje několik mých vlastností. Studuji učitelství pro SŠ na PřF JČU. Rád si hraju a ptám se „proč“. Nerad poučuji, ale... Na VM se starám o zážitky, takže můžeme podniknout nějaké to šodání nebo se společně kouknout do šajzky. ;-)

Každý z velkomoravského týmu je jiný. Někdo ti může nabídnout třeba své zkušenosti s roveringem, jiný s účastí na velkých mezinárodních akcích, další má v malíčku originální rukodělky nebo čajový rituál. To co však mají všichni Velkomoravané společné je otevřenost, ochota naslouchat, promluvit si o čemkoliv a pomoci ti.

Chci jet na Velkou Moravu!

Výtečně, to rádi slyšíme! Letos je přihlašování již uzavřeno. Pokud chceš jet na Velkou Moravu v roce 2020, můžeš nám zde zanechat svoji e-mailovou adresu a my tě včas upozorníme na začátek přihlašování.Chceš se nás něco zeptat?

Napiš nám e‑mail na adresu velkamorava@skaut.cz nebo nám pošli zprávu na facebook.com/LK.VelkaMorava.